Oficer i szpieg

Oficer i szpieg

Najnowszy film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” (J’accuse) to dramat historyczny na podstawie powieści Roberta Harrisa, który opisuje słynną sprawę Alfreda Dreyfusa. W jego produkcję zaangażowani byli Zbigniew i Łukasz Raczyńscy. Dzieło Polańskiego zostało docenione i uhonorowane m.in. Srebrnym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Film

Sprawa Dreyfusa wstrząsnęła Francją pod koniec XIX wieku. Obraz przedstawia historię francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia – Alfreda Dreyfusa – uznanego w 1894 roku za zdrajcę i skazanego na dożywocie. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrył, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym postanowił za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze była nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmienił bieg historii.

120 lat później Polański opowiada te niezwykłą historię dysponując budżetem rzędu 25 mln dolarów oraz najlepszymi specjalistami a także plejadą gwiazd. W filmie grają znani i uznani francuscy aktorzy. W roli Alfreda Dreyfusa możemy podziwiać Louisa Garrela („Marzyciele”) a jako Georges Picquart występuje nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”). Na ekranie partnerują im m.in. Emmanuelle Seigner („Frantic”, „Gorzkie gody”), Mathieu AmalricMelvil Poupaud oraz Vincent Perez.

Twórcy filmu

Proces tworzenia filmów pod batutą Polańskiego zawsze zrzesza grono znakomitych specjalistów z branży filmowej. Tak było również tym razem. Za kamerą ponownie stanął wybitny polski operator, Paweł Edelman („Pianista”, „Katyń”). Scenografię do filmu stworzył stały współpracownik Polańskiego, Jean Rabasse, który zasłynął ze swoich odważnych i wizjonerskich projektów przy dziełach Bernardo Bertolucciego („Marzyciele”), Jean Pierre Jeuneta („Miasto zaginionych dzieci”), a także Gaspara Noé („Climax”). Autorem ścieżki dźwiękowej jest Alexandre Desplat, obecnie jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę do „Grand Budapest Hotel” i „Kształtu wody”.

Producenci filmu:
Roman Abramovich – executive producer
Barbareschi – co-producer
Axelle Boucai – associate producer
Axel Decis – associate producer
Paolo Del Brocco – co-producer
Ivano Fachin – executive producer
Alain Goldman – producer
Constantino Margiotta – executive producer
Kasia Nabialczyk – executive producer
Łukasz Raczyński – executive producer
Zbigniew John Raczyński – executive producer